2019 Results

Results 2019

Sabbatical

Position Winner 
Association President    Jamie Rodney
Director of Events & Services Mika Schmeling
Director of Education Amy Bretherton
Director of Student Development & Activities Shaina Sullivan
Director of Wellbeing Flora Smith
Athletic Union President Leah Allcock

 

Association

Position Winner 
Association Chair Jack Rogan
Alumni Officer Olivia Wiggins
Community Relations Officer Morgan Morris
Environment Officer Lauren Davis
LGBT+ Officer Parker Hansen
Lifelong and Flexible Learners Officer Sandra Mitchell

 

SRC

Position Winner
Accommodation Officer Charles Barker
Arts/Divinity Faculty President Sophia Rommel
Postgraduate Development Officer -
Member for First Years Polina Sevastyanova
Member for Gender Equality Leonor Capelier
Member for Student Health (Wellbeing Committee) Emma Walsh
Member without Portfolio Rowan Wishart
Member for Racial Equality Zoe Nengite
Member for Students with Disabilities Emily Muller
Member for Widening Access & Participation Britt McArdle
Postgraduate Academic Convener Emma Whitefield
Science/Medicine Faculty President Dennis Goodtzov

 

SSC

Position Winner 
Broadcasting Officer (STAR) Tom Groves
Charities Officer (Charities Campaign) Franki Borderie
Debates Officer (UDS) Toni Valencia
Member without Portfolio Gavin Sandford
Student Music Officer (Music is Love) Danil Flewelling
Performing Arts Officer (Mermaids) Manaal Mahjoub
Postgraduate Officer (Postgraduate Society) Blake Purchase
Societies Officer Markus Lee
Volunteering Officer (SVS) Lisa Husby

 

School Presidents

Position Winner
Art History Angela Crenshaw
Biology Morganne Wilbourne
Chemistry Charlotte Crowe
Classics Joel Moore
Computer Science Seamus Bonner
Divinity Anna Haynes
Earth & Environmental Science Lot Koopmans
Economics & Finance Valeria Ryabchina
English Callum Irvine
Film Studies Elisa Roithmann
Geography & Sustainable Development Rhiannon Potts
History Madeline DeFillipis
International Relations Joe Horsnell
Management Lauren Archer
Mathematics & Statistics Beth Barlow
Medicine Nathan Titterton
Modern Languages Olle Mjengwa
Philosophy Kyle Van Oosterum
Physics & Astronomy Amy Gallacher
Psychology & Neuroscience Natalia Zdorovtsova
Social Anthropology Katie Walker

 

Modern Languages Conveners

Position Winner
Arabic/Persian Convener -
Comparative Literature Convener Julia Whalen
French Convener Sarah Donald
German Convener -
Italian Convener Ellie Connon
Russian Convener Sarah Greenberg
Spanish Convener Lara Marcucilli